Szkoda na skutek wadliwej aukcji elektronicznej
Środki ochrony prawnej przysługują wykonawcy, który w wyniku naruszenia przepisów przez zamawiającego uzyskał zamówienie na mniej korzystnych warunkach.
Krajowa Izba Odwoławcza w dniu 25 marca 2019 r. (sygn. akt KIO 401/19) oddaliła odwołanie dotyczące zarzucanego zamawiającemu naruszenia przepisów w zakresie przeprowadzania aukcji elektronicznej. Wyrok ten jest szczególnie ciekawy ze względu na pogłębioną analizę nietypowego problemu powstałego na gruncie legitymacji do wniesienia odwołania.
Stan faktyczny
Zamawiający w prowadzonym przez siebie postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego postanowił o przeprowadzeniu aukcji elektronicznej, która odbyła się 22 lutego 2019 r. W jej toku miała miejsce awaria systemu służącego do przeprowadzenia aukcji, która poskutkowała jej przerwaniem. Zamawiający zatem, zgodnie z przepisami Prawa zamówień publicznych (>patrz ramka), wyznaczył termin kontynuowania aukcji na dzień 27 lutego.
Wykonawcy wspólnie ubiegający się o udzielenie zamówienia wnieśli odwołanie od czynności zamawiającego polegających na przyjęciu, iż doszło do awarii systemu teleinformatycznego i przerwania aukcji, w sytuacji, gdy nie zaistniała „awaria" w rozumieniu Prawa zamówień publicznych. Brak możliwości złożenia postąpienia wystąpił bowiem tylko po stronie jednego wykonawcy. Odwołujący twierdził, że wynikało to z przyczyn leżących po stronie tego wykonawcy i na potwierdzenie tego przedstawił rozwiniętą argumentację.
Przy czym...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta