Jednoosobowy przedsiębiorca upadnie jak konsument
Upadłości osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą nie cieszą się zainteresowaniem.
Dzieje się tak z kilku powodów. Pierwszy dotyczy nieświadomości jednoosobowych przedsiębiorców, z których większość nie ma wiedzy na temat konieczności złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości w przypadku niewypłacalności. Ci, którzy taką wiedzę posiedli, napotykają na barierę finansową, którą jest konieczność pokrycia kosztów postępowania upadłościowego, często to dziesiątki tysięcy złotych. Wreszcie – trzecia kwestia – brak pewności oddłużenia. Jak ma być w przyszłości?
Warunki jakie należy spełnić, by sąd umorzył zobowiązania (po uprzedniej realizacji planu spłaty) nie dają pewności oddłużenia, co finalnie skutkuje niewielkim zainteresowaniem przedsiębiorców tą formą uwolnienia od długów.
Obecnie w Sejmie na drugie czytanie oczekuje projekt zmiany ustawy – Prawo upadłościowe. W znakomitej części obejmować będzie on upadłość konsumencką, jednak teraz zajmę się zmianami, jakie obejmą właśnie osoby fizyczne prowadzące jednoosobową działalność.
Co się zmieni
Projekt ustawy zakłada ujednolicenie ogólnej dyrektywy prowadzenia postępowania upadłościowego wobec osób fizycznych, niezależnie od tego, czy sąd prowadzi postępowanie wobec czynnego czy byłego przedsiębiorcy, czy osoby fizycznej, która nigdy nie prowadziła działalności gospodarczej. Jest to wyjście naprzeciw oczekiwaniom praktyków w zakresie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta