Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Dwa okrążenia wokół Enigmy

16 sierpnia 2019 | Opinie | Tony Comer

Kluczowe znaczenie polskiego wkładu w złamanie kodu niemieckiej maszyny szyfrującej było zbyt długo niedoceniane w Wielkiej Brytanii – pisze brytyjski historyk.

W 2019 roku przypada setna rocznica utworzenia GCHQ, brytyjskiej Centrali Łączności Rządowej zajmującej się wywiadem elektronicznym. W lipcu w londyńskim Muzeum Nauki otwarta została wystawa „Ściśle tajne", prezentująca liczne eksponaty związane z kryptologią, zarówno wypożyczone z GCHQ, jak i pochodzące z kolekcji własnej muzeum. W części historycznej wystawy znalazły się maszyny szyfrujące z Wielkiej Brytanii oraz krajów sojuszniczych, a także maszyny przechwycone od nazistowskich Niemiec.

Wśród nich wyróżnia się jeden eksponat – to Enigma Double, czyli replika maszyny zbudowanej przez polskich kryptoanalityków we Francji w czasie II wojny światowej, która na potrzeby wystawy została wypożyczona z Instytutu...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11433

Wydanie: 11433

Spis treści
Zamów abonament