Trzeba zapisać prymat rozwiązań cyfrowych nad papierowymi
Legislacja powinna być neutralna technologicznie. Powinna pozwalać wykorzystywać pojawiające się technologie, a nie je blokować. Chcemy opracować tzw. kodeks cyfrowy – zapowiada Marek Zagórski, minister cyfryzacji. katarzyna kucharczyk
Jakie są największe wyzwania związane z cyfryzacją?
Kompetencje, edukacja oraz upowszechnienie środków identyfikacji elektronicznej! Musimy też zmienić charakter naszego modelu cyfryzacji z „wyspowego" na taki, który obejmuje całokształt procesów życiowych.
To znaczy?
Podam przykład. Dziś można zarejestrować urodzenie dziecka online, ale dalej zaczynają się schody. Chcemy połączyć usługi cyfrowe w całe procesy tak, by po rejestracji narodzin dziecka od razu można było złożyć wniosek o 500+, następnie system przypomniałby automatycznie o możliwości zapisania dziecka do żłobka, gdy ono podrośnie itd. Chodzi o to, by usługi były scentralizowane i ułożone w pewne naturalne procesy i żeby wyprzedzały potrzeby obywateli. Na przykład, żebyśmy dostawali przypomnienie esemesem, gdy skończy się nam ważność dowodu osobistego, o możliwości złożenia wniosku online, a w esemesie link do odpowiedniej e-usługi.
Jak w tym wszystkim wygląda prawo? Nadąża za zmianami technologicznymi?
To jedno z największych wyzwań. Generalnie legislacja powinna być neutralna technologicznie. Co to oznacza? Żeby pozwalała wykorzystywać pojawiające się technologie, a nie je blokowała. Chcemy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta