Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE
POPRZEDNI ARTYKUŁ Z WYDANIA NASTĘPNY ARTYKUŁ Z WYDANIA

orzecznictwo

25 października 2023 | Sądy i Prokuratura | Arkadiusz Turczyn

Prawo wyborcze było w różnych kontekstach przedmiotem wypowiedzi Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. Analizując prawo do wolnych wyborów do ciała ustawodawczego i organizację wyborów za granicą, Trybunał ten zauważył, że co do wyboru systemu wyborczego układające się państwa dysponują szerokim marginesem uznania w tej mierze. Artykuł 3 protokołu nr 1 do konwencji o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności, sporządzonego w Paryżu 20 marca 1952 r. oraz sporządzonego w Strasburgu 16 września 1963 r. (DzU z 1995 r., nr 36, poz. 175 z późn. zm.), nie posuwa się dalej niż nakazanie „wolnych” wyborów przeprowadzanych „w rozsądnych odstępach czasu”, „opartych na tajnym głosowaniu” oraz „w warunkach zapewniających swobodę wyrażania opinii ludności”.

Przepis ten nie stwarza obowiązku wprowadzenia konkretnego systemu wyborczego, takiego jak system reprezentacji proporcjonalnej lub głosowania większościowego w jednej lub dwóch turach głosowania (zgodnie z tym przepisem „Wysokie Układające się Strony zobowiązują się organizować w rozsądnych odstępach czasu wolne wybory, oparte na tajnym głosowaniu, w warunkach zapewniających swobodę wyrażania opinii ludności w wyborze ciała ustawodawczego”.). Trybunał stwierdził też, że istnieje szereg sposobów organizowania i funkcjonowania systemów wyborczych oraz mnogość różnic dotyczących między innymi rozwoju historycznego,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
POPRZEDNI ARTYKUŁ Z WYDANIA NASTĘPNY ARTYKUŁ Z WYDANIA
Wydanie: 12708

Wydanie: 12708

Spis treści
Zamów abonament