Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak rozliczyć VAT przy transakcjach łańcuchowych?

25 października 2023 | Rachunkowość | Bartosz Gotowała Sylwia Antoniak

Transakcje łańcuchowe należą transakcji budzących najwięcej wątpliwości podczas ich rozliczania. Przyczyną takiego stanu rzeczy są nie do końca jasne przepisy w tym zakresie, ale również niejednolita linia interpretacyjna dotycząca zagadnień związanych z tym rodzajem transakcji.

Ustawa o VAT nie zawiera definicji transakcji łańcuchowej, jednak przyjmuje się, że jest to sytuacja, w której w dostawie tych samych towarów bierze udział kilka podmiotów – minimum trzy – w taki sposób, że pierwszy z nich wydaje towar bezpośrednio ostatniemu w kolejności nabywcy. Jednocześnie, pomimo faktu, że fizycznie dochodzi do przemieszczenia towaru tylko raz to przyjmuje się, że każdy z podmiotów uczestniczących w łańcuchu dokonuje odrębnej dostawy towarów na rzecz kolejnego nabywcy.

Transakcje łańcuchowe mogą mieć charakter:

∑ krajowy – gdy transakcje są dokonywane pomiędzy podmiotami krajowymi i towar podlega przemieszczeniu tylko na terytorium kraju,

∑ międzynarodowy – gdy transakcje są dokonywane pomiędzy podmiotami z różnych państw i towar podlega przemieszczeniu pomiędzy dwoma różnymi państwami.

Dla sposobu opodatkowania poszczególnych dostaw składających się na transakcję łańcuchową najważniejsze znaczenie ma przypisanie transportu do jednej z dostaw, a w konsekwencji określenie miejsca (kraju) opodatkowania VAT wszystkich dostaw w łańcuchu. Z tego względu najwięcej wątpliwości podatników w zakresie poprawnego rozliczenia VAT budzą transakcje łańcuchowe o charakterze międzynarodowym.

Miejsce dostawy

Ustalając miejsce opodatkowania VAT dla poszczególnych dostaw w...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12708

Wydanie: 12708

Spis treści
Zamów abonament