Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Praktyczne problemy z przeniesieniem pozwolenia na budowę

10 listopada 2023 | Biznes w czasie kryzysu | Kamil Kłosiński

Nowy inwestor – co do zasady – musi złożyć do starosty wniosek o przeniesienie na jego rzecz pozwolenia na budowę z dotychczasowego inwestora. Do wniosku powinien dołączyć wymagane przez prawo dokumenty.

Prawo budowlane pozwala na zmianę osoby dysponującej pozwoleniem na budowę. Praktyka pokazuje, że jest to możliwość bardzo często wykorzystywana w obrocie nieruchomościami. Choć w swym podstawowym brzmieniu przepisy regulujące tę procedurę są proste, to jednak przy bardziej skomplikowanych czynnościach prawnych zaczynają się pojawiać problemy. W tekście przedstawię kilka z nich, mających największe znaczenie dla skuteczności obrotu prawami do nieruchomości, a także propozycje rozwiązań zabezpieczających interesy stron.

Zmiana podmiotowa – przepisy

Procedurę przeniesienia pozwolenia na budowę reguluje art. 40 Prawa budowlanego. Stwierdza on, że potencjalny nowy inwestor może złożyć wniosek o przeniesienie na jego rzecz pozwolenia na budowę z dotychczasowego inwestora. Do wniosku należy załączyć oświadczenie o przejęciu warunków zawartych w decyzji oraz o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane, a także zgodę dotychczasowego inwestora. Takiej zgody nie trzeba dołączać, jeżeli prawo własności (lub użytkowania wieczystego) przeszło na nowego inwestora. Wówczas organ administracji architektoniczno-budowlanej, który udzielił pozwolenia[zazwyczaj jest to starosta], ma obowiązek taką decyzję przenieść na wnioskodawcę.

Przeniesienie możliwe jest nawet jeżeli dotychczasowy inwestor z jakiegokolwiek powodu utracił byt prawny, o  ile tylko zostały spełnione...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12721

Wydanie: 12721

Spis treści
Zamów abonament