Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Parki technicznej szansy

22 grudnia 1997 | Nauka i Technika | ZZ

WDROŻENIA

W świecie działa 400 parków technologicznych -- w Polsce dopiero początki

Parki technicznej szansy

ZBIGNIEW ZWIERZCHOWSKI

Udział nowych i zmodernizowanych wyrobów w wartości produkcji polskiego przemysłu od wielu lat nie może wyjść poza "zaklęty", bardzo niski poziom 5 proc. Jest to kilkakrotnie mniej niż w krajach najbardziej rozwiniętych. Niski poziom innowacyjności polskiej gospodarki nazywany już jest wręcz jej "słabością ponadustrojową", bo źle było w tej dziedzinie przed rokiem 90. i niewiele zmieniło się w ostatnich latach. Jednej z możliwości zmian upatruje się obecnie w tworzeniu parków technologicznych -- w rozwiązaniu, które świat (ten rozwinięty) wymyślił ponad 40 lat temu.

W świecie działa obecnie ponad 400 parków badawczych/ technologicznych, z tego ok. 150 w USA. Wiele czynników (potencjał badawczy, możliwości odpowiedniego finansowania badań, wsparcie innowacji przez państwo, wolny rynek, interes przedsiębiorstw we wprowadzaniu nowych technologii) składa się na to, że innowacyjność może być siłą, a nie słabością gospodarki. Parki technologiczne to nie jedyna droga tzw. komercjalizacji technologii -- jej transferu z laboratoriów do przemysłu i na rynek -- ale uważana za bardzo efektywną.

Trudny poród

W Polsce system...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1262

Spis treści
Zamów abonament