22 grudnia 1997 | Sport | MC

MŚ W SZACHACH

Krasenkow wyeliminowany w ćwierćfinale

MAREK CEGLIńSKI

Reprezentant Polski Michał Krasenkow w ćwierćfinale zakończył swój znakomity występ w turnieju w Groningen, który wyłoni przeciwnika A natolija Karpowa w meczu o mistrzostwo świata FIDE. W pojedynku decydującym o awansie do półfinału szachista Stilonu Gorzów przegrał obydwie partie z Anglikiem Nigelem Shortem. Awansował także Viswanathan Anand (Indie) , który pokonał Aleksieja Szirowa (Hiszpania) 1, 5:0, 5. Dziś odbędą się dwie dogrywki.

Michał Krasenkow nie sprostał Nigelowi Shortowi. W sobotę przegrał czarnymi pierwszą partię po 5 godzinach i 18 minutach walki. W obronie sycylijskiej grający białymi Anglik, sławniejszy i bardziej renomowany od naszego reprezentanta, chociaż sklasyfikowany tylko o dwa miejsca wyżej w światowym rankingu (Short 18. -- 2661 pkt. ELO; Krasenkow 20. -- 2659) , miał tylko nieznaczną przewagę.

W pewnym momencie partia się wyrównała i wydawało się, że rywale przystaną na remis. Niestety, Krasenkow zdecydował się na wymianę hetmanów i Short zaraz po tym zadał decydujący cios gońcem, po którym czarne straciły piona. Krasenkow poddał partię i, jak ma w zwyczaju, szybko opuścił salę gry w hali sportowo--widowiskowej Martini Hall, gdzie odbywa się...