Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Informacje

22 grudnia 1997 | Gazeta | KG

Informacje

KAZIMIERZ

GROBLEWSKI

-- Ambasadorzy? -- Oczywiście, że podlegają lustracji -- upiera się Bogdan Pęk, były przewodniczący sejmowej komisji, która pisała ustawę lustracyjną. -- Nic nie wiem o takiej wykładni -- odpowiada Paweł Dobrowolski, rzecznik MSZ.

Dlaczego ustawa nie uwzględniła ambasadorów? -- zapytaliśmy posłów, którzy w Sejmie poprzedniej kadencji pracowali nad ustawą.

-- Absolutnie uwzględniła -- twierdzi Artur Smółko z UP. Jego zdaniem obejmuje ich art. 7. 1. ustawy. Wśród osób zobowiązanych do składania oświadczeń o pracy lub współpracy z tajnymi służbami wymienia ona w punkcie 4. kandydatów na kierownicze stanowisko państwowe, na które powołuje lub mianuje prezydent lub premier. Oświadczenia mają składać prezydentowi -- jeśli to on je mianuje lub powołuje -- lub premierowi. Smółko przypomina sobie, iż na posiedzeniu komisji padło nawetpytanie do jednego z ekspertów, czy taka treść ustawy gwarantuje, że obejmuje ona też ambasadorów. Odpowiedź miała być twierdząca, ze wskazaniem właśnie na ten punkt. -- Napewno naszą intencją było, aby ustawa objęła też ambasadorów -- mówi. Ambasadorowie mieszczą się, jego zdaniem, w pojęciu "kierowniczych stanowisk państwowych"; były poseł UP sądzi, że są oni wymienieni w ustawie o...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1262

Spis treści
Zamów abonament