Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Prawnicze liderki: trzeba walczyć ze stereotypami i własnymi oporami

24 kwietnia 2024 | Rzecz o prawie | Paweł Rochowicz

Kobiety, które same doświadczyły dyskryminacji, najlepiej wiedzą, jak z nią walczyć w sądzie i stać się autorytetem w branży prawniczej. Torując drogę kolejnym kobietom.

Gdyby policzyć, ile kobiet i mężczyzn wykonuje prawnicze zawody, proporcje byłyby mniej więcej równe. Gdy jednak spojrzeć na udział kobiet np. w organach zarządczych dużych kancelarii prawnych albo samorządów zawodowych adwokatów i radców, to tu kobiety stanowią najwyżej 20–30 proc. A nawet gdy staną się liderkami – nie mają łatwo.

Wie o tym coś Maria Ejchart, którą prawnicza kariera doprowadziła do fotela wiceministra sprawiedliwości. Jak każdy członek ekipy rządzącej, jest oceniana za swoje wystąpienia i działania.

Śmiałość przebija szklany sufit

– Tylko mam wrażenie, że moje wypowiedzi są ostrzej komentowane niż innych wiceministrów – twierdzi Maria Ejchart. A przecież jej koledzy z kierownictwa resortu też są znanymi postaciami (szczególnie Adam Bodnar i Krzysztof Śmiszek) i opinia publiczna ich nie oszczędza.

Wiele się mówi o „szklanych sufitach” dla kobiet i dotyczy to także świata...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12857

Wydanie: 12857

Spis treści
Zamów abonament