Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Seks po polsku

12 stycznia 1994 | Nauka i Technika | ZW

Seks po polsku

Straszenie groźbą zakażenia wirusem HIV nie wpłynęło na zmianę zachowań seksualnych Polaków. Wskazują na to badania przeprowadzone pod kierunkiem prof. Zbigniewa Lew-Starowicza na grupie ponad 1, 2 tys. osób. Coraz większe są natomiast różnice w poglądach na seks między dorosłymi oraz młodzieżą.

Badaniami zachowań seksualnych przez wiele lat nikt na całym świecie specjalnie się nie interesował. Seksuolodzy czerpali wiedzę na ten temat głównie z rozmów z pacjentami, którą wymieniali na kongresach naukowych. Dopiero epidemia AIDS ponownie zwróciła na to uwagę, kiedy okazało się, że niektóre zwyczaje seksualne mogą skończyć się tragicznie. Liczba badań zaczęła narastać lawinowo. Zainicjowane zostały także w Polsce, czego plonem są dwa raporty o zwyczajach seksualnych Polaków. Pozwalają one na rozbicie niektórych mitów, głęboko zakorzenionych w świadomości ludzi.

Podniecenie i rozczarowanie

Jednym z nich jest przekonanie, że kolejne pokolenia młodzieży coraz wcześniej rozpoczynają życie seksualne. "Gdyby tak było naprawdę, seks zaczęłyby w końcu uprawiać oseski" -- mówi prof. Lew-Starowicz. Badania tego nie potwierdzają. Pod tym względem dzieci nie różnią się tak bardzo od swych rodziców. Od lat inicjacja seksualna kolejnych pokoleń odbywa się w podobnym...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 166

Spis treści
Zamów abonament