Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Informacje

04 lutego 1998 | Prawo | ŻS

Informacje

Na poziomie regionalnym (wojewódzkim) i tylko tam mają być dwie pełne struktury administracji publicznej (rządowej i samorządowej) i dwa jej organa: zarząd województwa z marszałkiem jako przewodniczącym oraz wojewoda.

Zgodnie z koncepcją rządu fundamentalnymi aktami prawnymi kształtującymi terytorialny ustrój państwa powinny być dwie ustawy: o samorządzie wojewódzkim i o administracji rządowej w województwie. Ich przepisy mają ukształtować ustrój terenowej administracji publicznej na szczeblu województwa oraz określić zasady działania całej terenowej administracji publicznej.

Wojewoda, jako przedstawiciel rządu, stanowi przeciwwagę dla wojewódzkiego (regionalnego) układu samorządowego i zapewnia spójność działania jednostek samorządu terytorialnego z generalnym kierunkiem polityki państwa. Jednocześnie ponosi odpowiedzialność za pracę służb mu podległych -- o charakterze policyjnym i różnego typu inspekcji.

W przepisach ogólnych ustawy o samorządzie województwa sformułowane mają być trzy podstawowe zasady działania całej terenowej administracji publicznej: rządowej i samorządowej, lokalnej i regionalnej.

Zasada zespolenia administracji państwa

oznacza połączenie w jednym urzędzie i pod jednym zwierzchnikiem całej administracji samorządowej...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1301

Spis treści

Wyprawa na Nanga Parbat

Zamów abonament