Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Przyspieszanie przyspieszenia

04 lutego 1998 | Nauka i Technika | KK

KOSMONAUTYKA

Statki będą podróżowały bez porównania szybciej

Przyspieszanie przyspieszenia

KRZYSZTOF KOWALSKI

Uprogu III tysiąclecia, sondy automatyczne wysyłane w przestrzeń, w kierunku Jowisza, Saturna, Marsa, Wenus, Księżyca poruszają się z prędkością mniej więcej 10 km/ sek. , czyli 36 000 km/ godz. W porównaniu z odległościami w kosmosie, jest to tempo więcej niż żółwie. Właśnie z tego powodu podróż choćby po sąsiedzku, na Marsa, trwa dwa lata; to jest przyczyną, że na razie nie sposób wysyłać ludzi poza Układ Słoneczny, gdyż nie starczy im życia na dotarcie do innych gwiazd, a cóż dopiero mówić o powrocie. Dlatego inżynierowie, konstruktorzy i naukowcy pracujący na potrzeby agencji kosmicznych, myślą nieustannie o radykalnym zwiększeniu prędkości podróżnej w przestrzeni międzyplanetarnej i międzygwiezdnej. Na ogół sądzi się, że ideałem byłoby osiągnięcie prędkości światła, czyli 300 000 km/ sek. , lub zbliżonej do niej. Ale czy tak jest rzeczywiście? I na ile jest to realne?

Trudnościteoretyczne

Dzisiejszy stan w iedzy teoretycznej oraz poziom współczesnej techniki nie pozwalają myśleć na razie o prędkości światła (co jest leksykalną nieprawdą, bowiem myśleć oczywiście można zawsze) . Niemniej NASA poszukuje nowych systemów...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1301

Spis treści

Wyprawa na Nanga Parbat

Zamów abonament