Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Oceniając politykę z lat II wojny światowej, wiele osób popełnia błąd, mierząc tamte realia dzisiejszą miarą -- uważa Uli Windish, profesor uniwersytetu w Genewie

26 lutego 1998 | Świat | BZ

Oceniając politykę z lat II wojny światowej, wiele osób popełnia błąd, mierząc tamte realia dzisiejszą miarą -- uważa Uli Windish, profesor uniwersytetu w Genewie

BEATA ZUBOWICZ W czasie II wojny światowej, w obliczu dominacji hitlerowskich Niemiec, postawa Szwajcarii była "ogólnie rzecz biorąc pozytywna" -- oznajmił niedawno Flavio Cotti, prezydent i minister spraw zagranicznych tego państwa. Szef Konfederacji Szwajcarskiej nie po raz pierwszy zabrał głos, broniąc swego kraju przed zarzutami o kolaborację i antysemityzm. Od pewnego czasu bowiem postawa Szwajcarii z okresu II wojny światowej jest niemal powszechnie potępiana. Pod pręgierzem znalazła się również -- a może przede wszystkim -- neutralność, podstawowa zasada szwajcarskiej polityki zagranicznej.

Kilka tygodni wcześniej Flavio Cotti był mniej powściągliwy. W wywiadzie dla "Tribune de Geneve" nie krył rozdrażnienia, mówiąc, że "ataki na Szwajcarię pochodzą z ograniczonej geograficznie strefy, na przykład ze wschodniego wybrzeża Stanów Zjednoczonych, szczególnie z Nowego Jorku". W odpowiedzi w USA oskarżono szwajcarskiego prezydenta o antysemityzm.

Podobna wymiana zdań między niektórymi politykami amerykańskimi, przedstawicielami organizacji żydowskich i dziennikarzami a rządem szwajcarskim trwa od niemal dwu lat.

Moralność czy...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1320

Spis treści
Zamów abonament