Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nie można przenieść więcej praw, aniżeli się samemu posiada

12 marca 1998 | Prawo | JN

Skuteczność cesji ekspektatywy wierzytelności

Nie można przenieść więcej praw, aniżeli się samemu posiada

JERZY P. NAWORSKI

Jeżeli wierzyciel przenosi wierzytelność na osobę trzecią, to dokonuje przelewu (cesji) . Dopuszczalność takiej operacji jasno wynika z art. 509 § 1 kodeksu cywilnego.

Stosownie do tego przepisu wierzyciel może to uczynić bez zgody dłużnika, chyba że sprzeciwiałaby się temu ustawa, zastrzeżenie umowne albo właściwość z obowiązania.

Rola cesji jest duża iwciąż rośnie w związku z celami osiąganymi za jej pomocą. Oprócz bowiem ogólnego celu, polegającego na umożliwieniu obrotu wierzytelnościami (sprzedaż, darowizna, zapis, zamiana, zabezpieczenie itd. ), cesja może być wykorzystana do różnych transakcji i potrzeb uczestników obrotu gospodarczego i łączyć się z takimi czynnościami jak zlecenie, komis czy spółka.

Wykorzystywanie przelewu do różnych celów gospodarczych stanowi podstawę wyróżniania szczególnych jego postaci, odgrywających doniosłą rolę w obrocie powszechnym i profesjonalnym. Do najbardziej znanych i najczęściej występujących w praktyce należą: przelew dla zabezpieczenia (cesja fiducjarna) , przelew w celu ściągnięcia (celem inkasa) i factoring.

To, czego jeszcze nie ma

Słusznie twierdzi się w piśmiennictwie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1333

Spis treści
Zamów abonament