Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Memento mori

29 kwietnia 1998 | Nauka i Technika | KK

KLIMATOLOGIA

Co wie archeologia o prądzie oceanicznym

Memento mori

Wypisano już ocean atramentu na temat perturbacji klimatycznych, zniszczeń, kataklizmów wywołanych przez oceaniczny prąd El Nino pojawiający się co kilka lat u wybrzeży Peru. Teraz do tego oskarżycielskiego chóru dołączają również archeologowie. Mianowicie, stwierdzili oni, że wiele monumentalnych zabytków w Peru (ale nie tylko) nosi ślady powodzi, a to z kolei dowodzi, że potężne zjawisko El Nino nękało ten kraj już przed stuleciami i tysiącleciami. Odpowiedź na pytanie, czy podobnie było gdzie indziej, jest rzeczą archeologów zinnych krajów.

Ofiarowanie

Z danych zgromadzonych przez klimatologów i archeologów wynika, że zjawisko, jakim jest El Nino, jeśli nawet występowało wcześniej niż 8000 lat temu, to nie ma na ten temat danych naukowych; poza tym, ustało na okres trzech tysiącleci, do 5000 lat wstecz. Klimat Ziemi był wówczas cieplejszy i bardziej wilgotny niż obecnie, panowało tzw. optimum klimatyczne holocenu, czyli okresu, który trwa do dziś, tj. po roztopieniu się lodowców. W Skandynawii dojrzewały wówczas winogrona. Jednak 5000 lat temu klimat zaczął się oziębiać, w rezultacie pojawił się oceaniczny prąd u wybrzeży Peru. Do takiej konkluzji doszli klimatolodzy, geolodzy i prehistorycy...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1373

Spis treści

Media, Internet

Zamów abonament