Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Spokój dyktatora

29 kwietnia 1998 | Świat | TT

BIAŁORUŚ

Niektórzy organizatorzy demonstracji w rocznicę Czarnobyla nie kryli rozczarowania małą frekwencją. Według nich ludzie nie widzą nadziei na zmiany, więc popierają Łukaszenkę.

Spokój dyktatora

TOMASZ TELUK

z mińska

Coroczna manifestacja upamiętniająca katastrofę w Czarnobylu zgromadziła prawie 10 tysięcy przeciwników dyktatury prezydenta Aleksandra Łukaszenki. Dla opozycji był tokolejny sprawdzian poparciaspołeczeństwa białoruskiego dla walki przywódców demokratycznych o zmianę systemu politycznego kraju. Protest niesprowokował żadnej oficjalnej reakcji administracji Łukaszenki i został zlekceważony przez rządowe media.

Białoruś należy do państw, które w największym stopniu ucierpiały w wyniku eksplozji reaktora atomowego w ukraińskim Czarnobylu. Mimo że od tragedii minęło już 12 lat, to skutki skażenia nadal stanowią dla władz nie rozwiązany problem ekonomiczny i społeczny. Według organizacji ekologicznych blisko jedna trzecia kraju boryka się z konsekwencjami katastrofy. Ludzie, których nie dosięgnęło śmiertelne żniwo chorób popromiennych, mieszkają na terenach skażonych. Wciąż jest tam produkowana żywność.

Oficjalnie brakuje pieniędzy na likwidację szkód. Administracja państwowa wszelkimi środkami stara się zmniejszyć rozgłos, jakie wywołują...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1373

Spis treści

Media, Internet

Zamów abonament