Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Granice współpracy

15 lutego 1994 | Świat | MW

Polska -- Unia Zachodnioeuropejska

Granice współpracy

Maria Wągrowska

Polska może liczyć na bliższą niż do tej pory współpracę z Unią Zachodnioeuropejską (UZE) .

Rada UZE (ministrowie spraw zagranicznych i obrony) , która zbiera się 9 i 10 maja br. w Luksemburgu, zadecyduje o nowym statusie państw Europy Środkowowschodniej w tej liczącej 9 krajów organizacji -- zapewnił "Rzeczpospolitą" przedstawiciel Luksemburga przy UZE, Roger Linster, który aktualnie przewodniczy Stałej Radzie UZE w Brukseli. Jak ten status będzie się nazywał i na czym dokładnie będzie polegał, jeszcze nie wiadomo.

Ambasador Linster używał podczas warszawskiego seminarium, poświęconego stosunkom UZE z takimi krajami jak Polska (Warszawa, 11 -- 12 lutego) , pojęcia "status wzmocniony". Przedstawiciele Zgromadzenia UZE (parlamentarzyści z krajów członkowskich) mówili o "jakimś rodzaju stowarzyszenia". Niektórzy z nich wypowiadali się wręcz za stowarzyszeniem na wzór tego, jakie w UZE mają kraje nie zrzeszone w Unii Europejskiej, ale należące do NATO (Norwegia, Turcja) . Sekretariat UZE jest gotów zaakceptować, przynajmniej jak na razie, jedynie "afiliację".

Liczyć na Francję i RFN

Przypomnijmy, że Polska, Czechy, Słowacja, Węgry, Bułgaria,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 189

Spis treści
Zamów abonament