Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Pięciu geniuszy wtłumie

13 lipca 1998 | Gazeta | JM

ROZMOWA

Zygmunt Krauze -- kompozytor, prezes Polskiego Towarzystwa Muzyki Współczesnej

Pięciu geniuszy wtłumie

: Zapowiadając i promując wymyślony przez siebie Festiwal "Passage" nieustannie pan podkreśla, iż poświęcony jest on muzyce XX wieku nie zaś muzyce współczesnej. Dlaczego to rozróżnienie jest tak dla pana ważne?

ZYGMUNT KRAUZE: Bo muzyka współczesna, awięc pisana dzisiaj, przez kompozytorów, którzy są wśród nas, ma złe opinie iwogromnej swej części są one uzasadnione. Obecnie komponować może prawie każdy, kto choć trochę zna zasady iumie posługiwać się odpowiednimi maszynami. Liczba kompozytorów, aściślej ludzi piszących nuty, jest więc przeogromna, ajakość powstających utworów marniejsza. Stąd następny wniosek -- odbiorcy tego najzwyczajniej wświecie nie lubią. Ito jest właśnie nasza muzyka współczesna. Powstaje ogromna liczba kiepskich utworów idlatego Festiwal "Passage" prezentuje dokonania całego naszego stulecia, które w moim przekonaniu jest równie wspaniałe jak wiek XIX. Przed nami jeszcze do odkrycia ido poznania wiele arcydzieł XX wieku, aten festiwal ma pokazać, że w naszym stuleciu powstało wiele dzieł naprawdę genialnych.

Narzeka pan na poziom muzyki w naszych czasach, ale przecież wgruncie rzeczy ludzie zawsze...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1437

Spis treści
Zamów abonament