Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kto zkogo żyje

18 sierpnia 1998 | Publicystyka, Opinie | ES

Echa protestówrolników

Kto zkogo żyje

EDMUND SZOT

Ostatnie, słabo zresztą przemyślane, protesty rolnikówstworzyły wokół wsi i rolnictwa nieprzyjazną atmosferę, której pokłosiem są m. in. publikacje wtygodnikach "Polityka" oraz "Wprost". Tymczasemsprawa sytuacji materialnej polskiej wsi jest niezwykle poważna i polscy rolnicy absolutnie nie zasługują na serwowane im kuksańce i poszturchiwania.

Wieś jest obecnie wautentycznym "dołku" inie ma ani krzty przesady wtwierdzeniu, że to właśnie mieszkańcy wsi wnajwiększym stopniu ponoszą koszty transformacji ustrojowej. Rolnictwo, które przedtem wytwarzało 13 -- 14 proc. dochodu narodowego, obecnie dostarcza go niespełna 6 proc. idzieje się tak nie dlatego, że produkuje teraz dwa ipół raza mniej niż w latach 80. , ale dlatego, że w wyniku zmian cen dramatycznie obniżyła się wartość produkcji rolnej. Jeśli przedtem, przy olbrzymich dotacjach żywności udział wydatków na jej zakup pochłaniał około 40 proc. budżetów gospodarstw domowych, to obecnie, po całkowitym zniesieniu tych dotacji statystyczny Polak wydaje na żywność jeszcze mniej, bo 37 -- 38 proc. swoich dochodów.

Kto poniósł ciężar zmian

Nietrudno się domyślić, kto poniósł koszt zniesienia tych dotacji. Poniósł je...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1467

Spis treści
Zamów abonament