Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Od euforii do zdrady

05 lutego 1999 | Raporty | AW

MAGDALENKA

Od euforii do zdrady

A NNA W IELOPOLSKA

Symbolem zdrady stała się Magdalenka. To w tej uroczej podwarszawskiej miejscowości, w willi Ministerstwa Spraw W ewnętrznych odbywały się poufne spotkania "na najwyższym szczeblu". To w Magdalence zapadały ustalenia, które pomagały wychodzić z kolejnych impasów przed i wtrakcie obrad Okrągłego Stołu, ale często -- wtamtych realiach -- nie można było i ch upublicznić. Magdalenkę okrzyknięto Targowicą, symbolem wyprzedaży ideałów i ukartowanej ugody. Te fundamentalistyczne przekonania do dziś rysują wyraźną linię podziału sceny politycznej.

Wątpliwości ipodejrzenia

Od pierwszych chwil pomysł rozmów Okrągłego Stołu budził wątpliwości, dlaczego PZPR stała się skłonna do politycznej ugody, de facto -- podzielenia się władzą z opozycją. I rozmowy przygotowawcze, i same obrady Okrągłego Stołu wydawały się przebiegać na tyle szybko (i w miarę gładko) , że wątpliwości przerodziły się w podejrzenia. Mało kto, zpozostających na zewnątrz obrad, mógł miarodajnie o cenić faktyczny trud, rozmiar wysiłku idobrej woli niezbędnych do konstrukcji Okrągłego Stołu.

Pewne imponderabilia okazały się niemożliwe do przekazania. W trakcie przygotowań do Okrągłego Stołu i podczas samych obrad pytano zatem: jaka była cena za podzielenie się władzą, jakie warunki...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1614

Spis treści
Zamów abonament