Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zadanie dla Bud-Banku

15 lutego 1999 | Ekonomia | AL AP

Potrzebni i nwestorzy strategiczni

Zadanie dla Bud-Banku

A NDRZEJ LASKOWSKI

ADAM P IETRASIK

Problematyka tworzenia banków hipotecznych od podstaw jako nowych podmiotów prawa nie powinna już nasuwać poważniejszych wątpliwości. Wysoce sporną kwestią natomiast pozostaje, jak najskuteczniej przekształcić istniejący bank uniwersalny w hipoteczny. Modelowym przykładem takiego podmiotu jest Bank Rozwoju Budownictwa Mieszkaniowego SA znany powszechnie jako Bud-Bank SA, który -- po nieudanej przygodzie z górnictwem -- mało skutecznie stara się odzyskać pozycję banku obsługującego budownictwo.

Bud-Bank od dawna, choć nieudolnie, uczestniczy w finansowaniu inwestycji mieszkaniowych. Jego działania związane z Funduszem Hipotecznym u znano w raporcie NIK za przykład niegospodarności. Na koniec u biegłego roku z 277 mln USD środków funduszu będących do dyspozycji wykorzystano 15, 6 mln USD, czyli 5, 6 proc. ogólnej kwoty. Tymczasem z tytułu oprocentowania i obsługi zaciągniętych kredytów o raz gotowości kredytowej strona polska poniosła koszty wynoszące ogółem 5 mln 352 tys. USD, co stanowi aż 34, 2 proc. kwoty kredytów wykorzystanych. Ponadto ze środków budżetu państwa wydano na obsługę funduszu 23 mln 452, 5 tys. zł. Mimo tych niekorzystnych doświadczeń można uznać, że pracownicy...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1622

Spis treści
Zamów abonament