Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kłopoty z ustalaniem przyczyn

15 lutego 1999 | Ekonomia | KD

Jest wiele teorii dotyczących wzrostu cen

Kłopoty z ustalaniem przyczyn

KRZYSZTOF DZIERż AWSKI

Jednocyfrowa inflacja zamykająca rok 1998 jest bez wątpienia sukcesem, choć przekroczenie progu dziesięcioprocentowego ma wymiar symboliczny raczej niż realny. Nie ma bowiem jakościowej różnicy między inflacją wynoszącą 11 i 9 procent. Mimo to słychać już tu i ówdzie głosy o strzegające przed zbyt szybkim tempem obniżania wskaźnika wzrostu cen, a to w obawie przed wywołaniem recesji czy zmniejszeniem dochodów budżetu.

Przy tej okazji zauważmy, że wielkość wskaźnika wzrostu cen osiągniętego w końcu roku stanowiła zaskoczenie dla większości obserwatorów. Przez przeważającą część roku prognozowali oni, że poziom inflacji niezawodnie przekroczy przyjęte w ustawie budżetowej 9, 5 proc. Stało się zgoła inaczej iwyjaśnienie przyczyn owego błędu prognostycznego może być równie interesujące jak wyjaśnienie powodów, dla których wzrost cen przybrał niższe rozmiary, niż się spodziewano.

Pożytki zteorii monetarystycznej

Wydaje się, że myślenie o inflacji najlepiej da się zracjonalizować za pomocą teorii monetarystycznej wiążącej poziom cen towarów i usług z wzajemnym stosunkiem ich ilości do ilości pieniądza w obiegu. Najbardziej lapidarnie pogląd ten ujęty jest w równaniu obiegu pieniądza,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1622

Spis treści
Zamów abonament