Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kapitalizm a demokracja

20 listopada 1999 | Książki | ŁG

IDEE

George Soros: "Słabe państwo może być dla społeczeństwa otwartego takim samym zagrożeniem jak państwo autorytarne"

Kapitalizm a demokracja

Nazwisko George'a Sorosa - węgierskiego emigranta i wielkiego finansisty - znane jest szczególnie dobrze w naszej części Europy, gdzie aktywnie działają jego fundacje. Fundacje Sorosa pierwotnie nazywały się Funduszami Społeczeństwa Otwartego. Termin "społeczeństwo otwarte" pochodzi z głośnej książki Karla Poppera, którego Soros jest ideowym spadkobiercą.

Soros zbił fortunę skupując i sprzedając akcje różnych przedsiębiorstw. Były to operacje prowadzone na tak dużą skalę, że niejednokrotnie decydowały o fizycznym bycie dużych firm. Swoje obserwacje na rynku finansowym Soros przeniósł do sfery polityki i ekonomii w skali makro wyprowadzając własną teorię hossy i bessy we współczesnym kapitalizmie, będącą zmodyfikowanym odpowiednikiem starej koncepcji cykli koniunkturalnych. Współczesna gospodarka, poddająca się zasadom hossy i bessy jest głęboko niestabilna - diagnozuje Soros. Szansą dla chorej...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1859

Spis treści
Zamów abonament