Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Grzech banalności

20 listopada 1999 | Plus Minus | MB
źródło: Nieznane

ROZMOWA

Profesor Maciej W. Grabski z Politechniki Warszawskiej, prezes Zarządu Fundacji na rzecz Nauki Polskiej

Grzech banalności

MICHAŁ SADOWSKI

MAGDALENA BAJER: Czy naruszenia ogólnie przyjętych reguł etycznych przez ludzi ze środowiska naukowego, o jakich coraz częściej słyszymy, uważa pan za owoce czy za ziarna?

MACIEJ W. GRABSKI: Każdy owoc ma w sobie ziarno, mamy więc do czynienia z jednym i drugim. Zdefiniowałbym to, o co pani pyta, w ten sposób: "zachodzi proces upadku rzetelności". Jest on owocem działania wielu czynników. Jeden z nich, specyficzny dla naszego kraju, wywodzi się z minionego, szczęśliwie, systemu, który z założenia chciał przeciąć korzenie, niweczył ciągłość tradycji. Hamowało to naturalne przekazywanie najlepszych wzorców i wartości następnym pokoleniom, a tym samym utrudniało ich zachowanie, co przecież stanowi istotę akademickiej korporacyjności. Świat naukowy zawsze sam dbał o własny poziom i o czystość obyczajów - i to właśnie zostało poważnie naruszone przez świadome działanie czynników zewnętrznych, politycznych.

Rosnąca masowość uczestnictwa w nauce i związany z tym gwałtowny wzrost ilościowy - to drugie źródło obecnego zła. Kiedyś nauka była zajęciem niewielkiej grupy wybrańców bogów, którzy się jej poświęcali, wiedzeni...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1859

Spis treści
Zamów abonament