Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wystarczy posiedzenie

18 lutego 2000 | Prawo | PT

ŚRODKI KARNE

Warunkowe umarzanie postępowania

Wystarczy posiedzenie

PAWEŁ TOKARZ

Gdyby nie można było orzekać środków karnych na posiedzeniu, sprawców niektórych przestępstw nie spotkałaby żadna dolegliwość.

Zgodnie z treścią art. 67 § 3 kodeksu karnego umarzając warunkowo postępowanie karne, sąd zobowiązuje sprawcę do naprawienia szkody w całości lub w części. Może na niego nałożyć obowiązki wymienione w art. 72 § 1 pkt 1-3 lub 5 k.k., a ponadto orzec świadczenie pieniężne (art. 39 pkt 7 k.k.) oraz zakaz prowadzenia pojazdów do lat dwóch (art. 39 pkt 3 k.k.)

Art. 342 kodeksu postępowania karnego wymienia, co musi zawierać postanowienie o warunkowym umorzeniu postępowania: czyn oskarżonego, przepis ustawy karnej, pod który czyn podpada, okres próby, obowiązki nałożone na oskarżonego, rozstrzygnięcie co do dowodów rzeczowych, a w razie uznania za celowe również dozór kuratora, osoby godnej zaufania albo instytucji lub organizacji społecznej.

W doktrynie pojawił się pogląd, którego rzecznikiem jest R. Stefański (R. Stefański, Komentarz do kodeksu postępowania karnego, Warszawa 1998 r.), zgodnie z którym pominięcie w art. 342 k.p.k. środków karnych wymienionych w art. 67 § 3 k.k. uniemożliwia orzeczenie ich na posiedzeniu, co "jest...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1938

Spis treści

Wspomnienia

Ubezpieczenia

Zamów abonament