Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Karetą z Białego Dworku

25 lutego 2000 | Moje Podróże | ZR
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane

ADRESY, CENY

NA WEEKEND

Łąck - jeziora, lasy i stado ogierów

Karetą z Białego Dworku

Konie ze stadniny nad Jeziorem Wielkim Łąckim

ANNA WOJNAROWSKA

Angielski drukarz Wynkyn de Word napisał w roku 1496, że dobry koń powinien mieć śmiałość, dumę i wytrzymałość mężczyzny, piękną pierś, włosy i ustępliwość kobiety, ogon, uszy i chód lisa, wielkie oko i szybki bieg zająca oraz płaskie i wysokie kopyta osła. Lepiej nie można by scharakteryzować wspaniałych ogierów z Łącka. Turyści nie tylko podziwiają ich urodę i pełne gracji ruchy, lecz, jak prawdziwi ułani, cwałują na ich grzbietach przez pobliskie lasy i łąki.

Obiekty Stada Ogierów w Łącku wyrosły 77 lat temu nad brzegiem Jeziora Łąckiego Wielkiego, na wschodnim krańcu Gostyńsko-Włocławskiego Parku Krajobrazowego. Zewsząd otaczają je jeziorka i rezerwaty leśne - Dąbrowa Łącka, Korzeń i Łąck - ze stuletnimi drzewostanami dębowymi, sosnowymi i grabowymi. W dorodnych lasach nie brakuje zwierzyny. Spotkanie z łosiem, jeleniem, dzikiem czy sarną nie należy więc do rzadkości.

Woltyżerka to ich specjalność

Do Łącka turyści wpadają na dzień, na weekend lub na dłuższy wypoczynek. Sezon trwa tu przez cały rok. Wciąż coś się dzieje.

- Gości, którzy...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1945

Spis treści

Wspomnienia

Fotoreportaż

Zamów abonament