Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nadzieja w fundacjach i breloczkach

13 marca 2001 | Kraj | FG

Luki w ustawie o partiach politycznych

Nadzieja w fundacjach i breloczkach

Partie zaczną wkrótce dostawać, jeśli wejdzie w życie nowa ordynacja, wysokie subwencje z budżetu. W zamian muszą zrezygnować z działalności gospodarczej. Wszystko po to, by nie były finansowane przez biznes. Ma być przejrzyście i uczciwie. W ustawie widać jednak luki. Może się okazać, że podatnicy do partii dużo dopłacą, a one i tak znajdą sposób, by wyciągać rękę po pieniądze do firm.

Ze wstępnego rozeznania wynika, że niewiele partii odczuje zakaz prowadzenia działalności gospodarczej. Prawie wszystkie twierdzą, że jej nie prowadzą.

Skarbnik SLD Edward Kuczera utrzymuje, że partia nie ma nieruchomości, z których mogłaby czerpać zyski. Nie ma też udziału w spółkach. Przy SLD działa Fundacja im. Kelles-Krausa, której animatorem jest Sławomir Wiatr.

ILE Z BUDŻETU

Przy założeniu, że frekwencja wyborcza będzie na poziomie tej z wyborów w 1997 r. (48 proc.) i na podstawie wyników sondażu PBS z 10 lutego br., dotyczącego poparcia dla partii (SLD - 51 proc., PO - 17 proc., AWS - 12 proc., PSL - 7 proc., UW - 6 proc.), roczna subwencja dla partii...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2262

Spis treści

Listy

Fotoreportaż

Zamów abonament