Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Manewry wokół pieniędzy

17 maja 2001 | Ekonomia | AM AB HB
źródło: Nieznane

Dywidenda Firmy zagraniczne płacą chętnie, polskie - kiedy mają zysk

Manewry wokół pieniędzy

Pieniądze dla właściciela - komentarz

Co roku z Polski w postaci dywidendy wypływa kilkaset milionów dolarów. Głównie z powodu transferu zysków przez firmy zagraniczne. Spółki kontrolowane przez rodzimy kapitał ze względu na ciągłe niedobory finansowe dywidendę wypłacają niechętnie.

ROBERT GWIAZDOWSKI, CENTRUM IM. ADAMA SMITHA:

W dobie globalizacji przepływ kapitału jest sprawą oczywistą. Kapitał szuka miejsca do inwestycji. Muszą być jednak spełnione pewne warunki: bezpieczeństwo inwestowania, odpowiednia stopa zwrotu i podatki. Inwestycje prowadzi się tam, gdzie opodatkowanie jest niskie.

To, że zyski nie są reinwestowane u nas, może oznaczać, że stopa zwrotu z inwestycji jest mała. W przypadku polskiej gospodarki mamy też do czynienia z tzw. dywidendą brutto, czyli transferowaniem pieniędzy za granicę w postaci opłat za zarządzanie, know-how etc. Taki sposób wypłaty bezpośrednio obciąża wynik finansowy spółek w Polsce. Tym samym często nie płacą one dywidendy lub jest ona niska.

Spośród polskich przedsiębiorstw dywidendę płacą w zasadzie wszystkie spółki skarbu państwa - pod warunkiem, że przynoszą zyski. Płacą ją też spółki publiczne, w których...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2317

Spis treści
Zamów abonament