Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Komandosi zimnej wojny

20 kwietnia 2002 | Plus Minus | RJ JS
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane

RWE - GŁOS WOLNEJ POLSKI (CZ. I)

Komandosi zimnej wojny

RADOSŁAW JANUSZEWSKI, JAN STRĘKOWSKI

Trzeciego maja 1952 roku o godzinie 11.00 popłynęły w eter pierwsze takty Majowego Mazurka, a potem słowa: "Mówi Radio Wolna Europa - Głos Wolnej Polski... Uwaga! Uwaga! Mówią Polacy do Polaków!". Godzinną audycję inauguracyjną powtarzano przez całą dobę.

"Ziejące nienawiścią szczekaczki imperialistyczne wszczęły wściekłą nagonkę", z pewnym opóźnieniem - wynikłym z zaskoczenia i niechęci do propagowania nowej rozgłośni - komentowała pojawienie się rozgłośni prasa PRL-owska.

Kapitan Nowak

Już 4 lipca 1950 r., z Nowego Jorku wyemitowano krótki program. Z Monachium, dokąd przeniesiono rozgłośnię, było jednak bliżej do kraju.

"W imieniu milionów Amerykanów przekazuję w ręce kapitana Jana Nowaka tę nową radiostację" - mówił admirał Harold Miller, prezes amerykańskiego Komitetu Wolnej Europy.

Centrala RWE w Monachium, skąd - według stalinowskiej propagandy - "wściekłą nagonkę" prowadziły "ziejące nienawiścią szczekaczki imperialistyczne"

Jan Nowak-Jeziorański, wcześniej kurier rządu polskiego na uchodźstwie i pracownik BBC, twardą ręką poprowadził zespół. Jeden z jego...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2600

Spis treści
Zamów abonament