Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Krew, ropa i energia atomowa

20 kwietnia 2002 | Plus Minus | AG

Krew, ropa i energia atomowa

ANDRÉ GLUCKSMANN

Liczba ludności i rozmiary produkcji Unii Europejskiej dają jej przewagę nad Stanami Zjednoczonymi. Jest więc ekonomicznym gigantem, ale politycznym karłem? Można tak z niej kpić, idąc za przykładem Henry'ego Kissingera, który pytał, na jaki numer dzwonić, żeby nie usłyszeć kakofonii piętnastu, a wkrótce już dwudziestu pięciu głosów. Jednak sami siebie wyprowadzamy na manowce: Wspólnota, po cichu, majsterkuje nad swoim projektem geopolitycznym.

Podczas spotkania 10 kwietnia w Weimarze Władimir Putin i Gerhard Schr?der nie znaleźli ani minuty, by pokłonić się w Buchenwaldzie przed barakami nazistowskiego KZ, które zostały później wykorzystane przez sowiecki Gułag. Zostawiając umarłym pogrzebanie innych umarłych, dwaj przywódcy zwrócili się świadomie ku przyszłości: Europa marzy o własnej niezależności energetycznej, ambicją Rosji jest przejęcie spadku po Arabii Saudyjskiej. "[Rosja] traktowana na równej stopie, zagwarantuje długoterminowe zaopatrzenie Europy". Putin dixit.

...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2600

Spis treści
Zamów abonament