Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Niektóre wątpliwości pozostały

23 września 2002 | Prawo | AB RK

Nad projektem ustawy o abolicji podatkowej

Niektóre wątpliwości pozostały

ADAM BARTOSIEWICZ, RYSZARD KUBACKI

Prace w Sejmie nad ustawą o jednorazowym opodatkowaniu nieujawnionego dochodu idą pełną parą. Komisja Finansów Publicznych - do której po pierwszym czytaniu skierowano projekt ustawy - dokonała w nim poprawek oraz uzupełnień i już 17 września przekazała do dalszych prac.

Analiza poprawek dowodzi, że w większości przyczyniają się do usunięcia wątpliwości, które budził pierwotny projekt. Jednak nadal są w nim pewne luki i nieścisłości, które w przyszłości mogą utrudnić stosowanie przepisów abolicyjnych.

W uzasadnieniu projektu napisano, że abolicja nie obejmie zysków z przestępstw (tzw. brudnych pieniędzy). Jednak - jak wcześniej pisaliśmy ( "Albo przedwcześnie, albo za późno" , "Rz" z 6 września) - samo tylko świadome ukrywanie dochodów jest przestępstwem skarbowym. Mogłoby to uniemożliwiać w praktyce poddanie się abolicji. Dodany przez Komisję do projektu art. 3 pkt 6 w części usuwa ten problem. Przepis ten stanowi, że ilekroć w ustawie jest mowa o przestępstwie, należy przez to rozumieć przestępstwo w rozumieniu części ogólnej kodeksu karnego . Oznacza to, że do abolicji będzie można zgłosić zyski pochodzące z ukrywania dochodów, jest to bowiem przestępstwo skarbowe...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2730

Spis treści

Wojna z terroryzmem

Konflikt na Bliskim Wschodzie

Zamów abonament