Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zawód zaufania publicznego

03 października 2002 | Prawo | AK

Dwudziestolecie samorządu radców prawnych

Zawód zaufania publicznego

ANDRZEJ KALWAS

Dwadzieścia lat funkcjonowania korporacji zawodowej potwierdziło, że radcowie prawni racjonalnie korzystają z samorządności zawodowej, budując rangę i prestiż swojego zawodu, a tym samym wielkość i siłę prawa.

Wszystko zaczęło się w 1989 r., kiedy radcowie uwolnili się od nadzoru Państwowego Arbitrażu Gospodarczego, przejmując prowadzenie aplikacji, dokonywanie wpisów i prowadzenie list radców prawnych i aplikantów radcowskich. Uczyniło to z nas korporację o pełnych uprawnieniach samorządowych.

Konstytucyjne gwarancje

Kolejne etapy, które doprowadziły do uregulowania statusu zawodu radcy prawnego w jego obecnym kształcie i zgodnie ze standardami europejskimi, to wielka nowelizacja ustawy o radcach prawnych z 22 maja 1997 r., poprzedzona uchwaloną 2 kwietnia 1997 r. konstytucją. Jej art. 17 ust. 1 ustanowił gwarancje dla samorządów zawodowych reprezentujących zawody zaufania publicznego i sprawujących pieczę nad należytym ich wykonywaniem w granicach interesu publicznego i dla jego ochrony.

Samorządowi radców prawnych, reprezentującemu zawód zaufania publicznego, przysługuje status podmiotu prawa publicznego, osobowość prawna dla wykonywania zadań publicznych w imieniu własnym i na własną...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2739

Spis treści
Zamów abonament