Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kolory świata

02 listopada 2002 | Plus Minus | MB

ROZMOWA Z KS. STANISłAWEM OBIRKIEM

Kolory świata

U progu trzeciego tysiąclecia redaktor jezuickiego kwartalnika "Życie Duchowe", ks. Stanisław Obirek, zainicjował dyskusję na temat "W co wierzy ten, kto nie wierzy?", inspirowany wcześniejszymi próbami podobnego dialogu (Umberto Eco i bp Carlo Maria Martini, wyd. polskie pod takim tytułem, WAM 1998; Gustaw Herling-Grudziński, abp Józef Życiński "Pięć dialogów", Biblioteka Więzi 1999). Owoce dyskusji złożyły się na tom tekstów opublikowanych przez jezuicką oficynę, opatrzonych przedmową Leszka Kołakowskiego, a zatytułowanych "Co nas łączy? Dialog z niewierzącymi". Agnostycy w książce to m.in.: Zygmunt Bauman, Marek Edelman, Michał Głowiński, Stanisław Lem, Ewa Łętowska, Adam Michnik, Hanna Świda-Ziemba, Jan Woleński.

MAGDALENA BAJER: Czy ksiądz znał przedtem niewierzących lub agnostyków?

KS. STANISłAW OBIREK: Znałem, oczywiście, agnostyków i ateistów, ale jakoś na temat wiary czy niewiary nie rozmawialiśmy. Kiedy ukazał się dialog Umberto Eco z Carlo Marią Martinim, krakowski Klub Inteligencji Katolickiej zaprosił agnostyka i księdza katolickiego, żeby o niej podyskutowali. Agnostyk to był Jan Woleński. Mówił bardzo osobiście, więc i ja czułem się do tego zobowiązany. Potem spotykaliśmy się na przyjacielskich...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2764

Spis treści
Zamów abonament