Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Przeszczepy

10 lutego 1995 | Prawo | LP

Problemy medyczne, prawne i etyczne

Przeszczepy

Lech K. Paprzycki

Problematyka przeszczepów interesuje dziś chyba wszystkich i nic w tym dziwnego. Przecież każdy z nas, nieszczęśliwym zrządzeniem losu, może potrzebować transplantacji i wszyscy jesteśmy potencjalnymi dawcami.

Dla wielu chorych przeszczep staje się ostatnią nadzieją na uratowanie życia lub powrót do normalności.

W stanie skrajnego zagrożenia chory zazwyczaj nie ma oporu przed przyjęciem przeszczepu. Inaczej w wielu wypadkach jest z dawcami, w szczególności z członkami ich rodzin, którzy muszą wyrazić zgodę na pobranie narządów pochodzących np. od umierającej ofiary wypadku drogowego lub ze zwłok. Tu decydują godziny, a często tylko minuty, i to w sytuacji, gdy lekarz ma świadomość, że umierającemu nieodwracalnie dawcy pomóc już nie można, a niewykonanie przeszczepu równa się wyrokowi śmierci dla innego człowieka, a nawet kilku osób.

Transplantacja łatwiejsza od leczenia

Transplantologia, również w Polsce, to dziedzina medycyny czyniąca ogromne postępy. Bliski jest moment, gdy z medyczno-technicznego punktu widzenia możliwe będzie pobranie i przeszczepienie każdej komórki, tkanki i narządu. Warto natomiast zwrócić uwagę, że konieczność posługiwania się transplantacją jako...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 401

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament