Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Indeks bez barier

27 czerwca 2003 | Rzeczpospolita poleca | KS
autor zdjęcia: AS
źródło: Nieznane

Niepełnosprawni studenci Jak ułatwić im naukę

Indeks bez barier

Na niepełnosprawnych studentów czekają nie tylko bariery architektoniczne

(C) AP

Na polskich uczelniach studiuje ok. 2 tys. studentów niepełnosprawnych. Niewielka to liczba w porównaniu z krajami Unii Europejskiej czy USA, gdzie osoby te stanowią nawet 3 proc. ogółu studentów przeciętnej szkoły wyższej. U nas to nowe zjawisko.

Łatwo "wjechać" z kamerą do urzędu i pokazać, gdzie brakuje toalet, a gdzie podjazdów dla ludzi na wózkach. Albo do znudzenia pisać, że w Collegium Novum Uniwersytetu Jagiellońskiego wciąż nie ma odpowiedniej windy. Dla nich trudniejsze są bariery psychologiczne, które odgradzają dwa światy: ich własny i ten ludzi zdrowych.

Uniwersytet dla wszystkich

Pierwszą uczelnią w Polsce, która otworzyła swoje podwoje dla niepełnosprawnych studentów, była Akademia Podlaska w Siedlcach. Dzisiaj studiuje tam trzystu niepełnosprawnych studentów - 3 proc. wszystkich studiujących.

Autorem pomysłu, aby na wyższych uczelniach w Polsce powołać stanowisko pełnomocnika rektora ds. osób niepełnosprawnych, jest Paweł Wdówik z Warszawy. Stanowisko to istnieje na Uniwersytecie Warszawskim już sześć lat. Dwa lata temu stołeczny uniwersytet i Państwowy Fundusz...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2959

Spis treści
Zamów abonament