Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kolos z Tajwanu

21 października 2003 | Nauka i Technika | ŁK
źródło: Nieznane

Istnieją materiały pozwalające projektować i stawiać znacznie wyższe wieżowce niż te, które dziś należą do światowej czołówki

Kolos z Tajwanu

ŁUKASZ KANIEWSKI

Najwyższym wieżowcem świata nie są już bliźniacze wieże Petronas Towers w Kuala Lumpur w Malezji. Od piątku góruje nad nimi wieżowiec w Tajpej na Tajwanie. Mierzy 508 metrów.

Tomasz Ziętała z pracowni konstrukcyjnej TMJ Projekt:

Problemy, jakie stoją przed konstruktorami wieżowców, są inne niż te, z którymi borykają się konstruktorzy niskich budynków. Ci ostatni zwracają uwagę przede wszystkim na obciążenia pionowe. A budowniczowie wysokościowców najbardziej przejmują się wiatrem.

Kiedy opracowywaliśmy konstrukcję siedziby TP SA, stworzyliśmy matematyczny model budynku i z pomocą komputera symulowaliśmy napór wiatru na budowlę. Braliśmy pod uwagę tak zwane wiatry normowe, które występują w Polsce. I dodaliśmy jeszcze trzydziestoprocentowy margines.

Wieżowiec, nad którym pracowaliśmy, ma 122 metry. Mam nadzieję, że w przyszłości dane mi będzie skonstruować jeszcze wyższą budowlę. Bardzo bym chciał. Zależy to jednak od inwestorów. Na pewno już dziś potrafiłbym opracować konstrukcję budynku dwa razy wyższego. Byłoby to trudniejsze...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3057

Spis treści

Konflikt na Bliskim Wschodzie

Zamów abonament