Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Niewdzięczność znad Wisły, Miało być inaczej

12 grudnia 2003 | Polska-Unia Europejska | NJ
źródło: Nieznane

Szczyt w Brukseli będzie czymś więcej niż sporem o głosy w Radzie UE, o komisarzy i parytety. Zderzą się dwie wizje zjednoczonej Europy, których źródłem są całkowicie inne doświadczenia historyczne ostatnich dwóch pokoleń Polaków z jednej strony, a Niemców i Francuzów z drugiej. Czy zdołają uzgodnić wspólną receptę na integrację? Oto kilka argumentów obu stron.

  • Francja i Niemcy: Niewdzięczność znad Wisły
  • Polska: Miało być inaczej

Francja i Niemcy: Przyjęta do Unii na kredyt Polska burzy porozumienie

Niewdzięczność znad Wisły

Unię wymyśliła Francja. Ponad pół wieku temu minister spraw zagranicznych Robert Schuman zaproponował, aby połączyć niemieckie i francuskie hutnictwo i górnictwo. Inni mogą do tego pomysłu się przyłączyć, ale nie podważać prymatu osi Paryż - Berlin - uważają od tej pory francuscy politycy.

Na początku zasady współpracy były proste: Francja wpuszczała skompromitowane wojną Niemcy na salony międzynarodowej dyplomacji, Niemcy finansowały działalność Wspólnoty dostosowanej przede wszystkim do interesów gospodarczych Francji (np. Wspólna Polityka Rolna). Dwaj odwieczni wrogowie stopniowo nabierali jednak do siebie zaufania. Strefa wolnego handlu, Jednolity Rynek, euro, zniesienie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3100

Spis treści

Konflikt na Bliskim Wschodzie

Zamów abonament