Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Hydrauliczne trzęsienia ziemi

23 marca 1995 | Nauka i Technika | KK

Ewakuować Neapol

Hydrauliczne trzęsienia ziemi

Miastu u stóp Wezuwiusza zagraża zagłada, nie tylko ze strony wulkanu, który zniszczył w 79 roku naszej ery miasta Pompei, Herculanum i Stabie. Równie katastrofalna w skutkach może się okazać deformacja ziemi wobrębie tak zwanych płonących pól, stanowiących zachodnie przedmieścia Neapolu. Na tym obszarze żyje od 150 do 200 tysięcy ludzi. Teren ten, zwany caldeira (kocioł) , liczy 12 kilometrów średnicy, obejmuje blisko 50 centrów erupcyjnych.

Niegdyś

Płonące pola powstały 35 000 lat temu, wybuch wyrzucił wówczas ponad 80 kilometrów sześciennych szarych tufów wulkanicznych o temperaturze 700--800 st. C;dla porównania, Pinatubo wyrzucił w 1991 roku pięć kilometrów sześciennych. Zbiornik magmy o pojemności 200--300 km sześc. opróżnił się w znacznym stopniu, w rezultacie, jego strop popękał i doszło do zapadnięcia -- powstał wspomniany ogromny kocioł średnicy 12...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 436

Spis treści
Zamów abonament