Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Ziemia obiecana raz jeszcze

23 marca 1995 | Ekonomia | MS

Łódzki przemysł inaczej

Ziemia obiecana raz jeszcze

Najpierw włókiennictwo, a później także dziewiarstwo i odzież decydowały o sile gospodarczej Łodzi, Pabianic, Zgierza, Ozorkowa, Aleksandrowa i Konstantynowa. W tej tradycyjnej strukturze przemysłowej Łódź jednak nie przetrwa.

Rozbudowa imodernizacja przemysłu aglomeracji łódzkiej nastąpiła w latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych. Powstało wówczas ponad 40 nowych zakładów przemysłowych, a blisko 130 zmodernizowano. W tym czasie uruchomione zostały m. in. takie zakłady, jak: Elta, Stomil, Lenta, Polanil, Teofilów, Uniprot, Ema-Elester, Vera, Feniks, Polmo, Pabia, Polsport. Te ogromne inwestycje przemysłowe, zaprogramowane przez centralnego planistę, były często symbolem gigantomanii i rozrzutności. W gospodarce wolnorynkowej przedsiębiorstwa te stały się mało efektywne.

Zapatrzeni w Warszawę

Symptomy kryzysu w przemyśle łódzkim były już dobrze widoczne w latach 80. Wiele z zamierzonych i niekiedy rozpoczętych jeszcze wlatach 70. inwestycji nie doczekało się już później realizacji.

Prawdziwe załamanie się łódzkiego przemysłu nastąpiło w latach 1990-1991. Utrata...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 436

Spis treści
Zamów abonament