Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Polska według Samoobrony

31 marca 2004 | Ekonomia | AB PB

Tylko rolnicy i bezrobotni mogą być zadowoleni z programu gospodarczego Leppera

Polska według Samoobrony

Komentarz: Plan demontażu gospodarki

Jaka byłaby Polska pod rządami Andrzeja Leppera? Sądząc po założeniach Programu Społeczno-Gospodarczego Samoobrony, miałaby stać się krajem dostatnim i biopaliwem płynącym. Z 6 - 9 procentami wzrostu gospodarczego rocznie, ze zrównoważonym handlem zagranicznym (choć z nadwyżką eksportu), z kontrolą państwa nad strategicznymi działami gospodarki i z odbudowanymi "tradycyjnymi więzami gospodarczymi", m.in. z WNP i państwami arabskimi. W dodatku z dobrymi kontaktami z Unią Europejską.

Za obiecywane w programie wsparcie bezrobotnych i rolników przedsiębiorcy mają zapłacić wzrostem kosztów działalności, a całe społeczeństwo - wzrostem cen. W społecznym modelu gospodarki rynkowej, lansowanym przez Samoobronę, siłą napędową polskiej gospodarki mają być zasiłki i kredyty. Ekonomiści oceniający program zwracają uwagę, że w programie nie ma odpowiedzi na najważniejsze pytanie: jak zwiększyć liczbę miejsc pracy.

Wybrane fragmenty programu społeczno-gospodarczego Samoobrony - "W gospodarce światowej dominują wielkie korporacje ponadnarodowe i związane z nimi elity finansowo-polityczne, bezlitosne w stosunku do zwykłych ludzi i całych narodów. Promują one globalizm ekonomiczny, stosując...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3191

Spis treści

Polska-Unia Europejska

Zamów abonament