Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Przeoczenie czy zabieg celowy

31 marca 2004 | Prawo | AS

Wykroczenia Wątpliwości co do poczytalności obwinionego (oskarżonego) zawsze powodują konieczność tzw. obligatoryjnej obrony

Przeoczenie czy zabieg celowy

ANDRZEJ SKOWRON

Kodeks postępowania w sprawach o wykroczenia

Pozbawienie podejrzanego o popełnienie wykroczenia profesjonalnej pomocy, gdy ze względu na stan zdrowia psychicznego nie jest w stanie samodzielnie bronić swoich interesów, jest sprzeczne z prawem do obrony.

Uproszczony charakter postępowania w sprawach o wykroczenia sprawia, że procedura ta różni się od karnej, mimo recypowania większości zasad i instytucji z postępowania karnego. Jedna z różnic polega na tym, że nie ma tu etapu postępowania przygotowawczego jako oddzielnego stadium procesu, a jego miejsce zajmują czynności wyjaśniające. W ich trakcie oskarżyciel gromadzi dane służące do sporządzenia wniosku o ukaranie i wspierania oskarżenia. Z założenia czynności wyjaśniające mają być przeprowadzane w miarę szybko, bez zbędnych ograniczeń formalnych.

Konsekwencją tego modelu postępowania było m.in. to, że do czasu nowelizacji kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3191

Spis treści

Polska-Unia Europejska

Zamów abonament