Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Trzęsienia ziemi nie było

21 kwietnia 1995 | Świat | WK

W ciągu ostatnich czterech lat polskie gminy i województwa przystąpiły od sześciu euroregionów

Trzęsienia ziemi nie było

Wojciech Klewiec

Nie tylko wielkość i liczba mieszkańców sprawiają, że trzy miasta w trzech państwach -- Jelenią Górę, Liberec i Görlitz -- łaczy niemało. Wspólna jest w nich także troska o odnowę kupieckich kamienic znajdujących się niekiedy w rozpaczliwym stanie. Wspólne poszanowanie dla niemieckiego pieniądza i języka -- to ostatnie poza obszarem Niemiec widoczne zwłaszcza w jadłospisach restauracji. Te trzy miasta łączy jeszcze jedno -- bliskość rzeki Nysy i granic państwowych. Przez dziesięciolecia właśnie granice sprawiały, że mimo tylu podobieństw i geograficznego sąsiedztwa miasta były od siebie oddalone. Aby poprawić ten stan rzeczy, postanowiono utworzyć polsko-czesko-niemiecki Euroregion "Nysa" (ERN) . Dziś jest to jeden z sześciu podobnych związków przygranicznych na obszarze naszego kraju.

Ostrożnie z mapami

-- Euroregion to -- według Bogdana Wrzochalskiego, naczelnika Wydziału Współpracy Transgranicznej MSZ -- związek dwóch lub więcej podmiotów leżących po obydwu stronach granicy państwowej, które zawarły umowę w sprawie współpracy przygranicznej w różnych dziedzinach życia. Słowo "euroregion" nie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 461

Spis treści
Zamów abonament