Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Podwójne życie Gustava Klimta

02 lipca 2005 | Kraj | GŁ
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane

Z tomu esejów "Via Vienna" Podwójne życie Gustava Klimta Zacznę od pewnej wiedeńskiej anegdoty. (c) Wiesław Rosocha

Kiedy w drugiej połowie dziewiętnastego wieku Austriacy zajęli Bośnię i Hercegowinę, personel sarajewskiego ambulansu państwowego spotkał się z niezwykłą sytuacją: zakwefione muzułmanki nie chciały się rozbierać przed austriackimi lekarzami wojskowymi, żądając, żeby je badały wyłącznie lekarze kobiety.

Kierownik sarajewskiego ambulansu natychmiast o tym przypadku powiadomił ministra zdrowia w Wiedniu, a ten mu odpowiedział: Um Gottes Willen! Wie werden wir die Ärtztinen dort schicken, wenn wir so was im Kaisertum überhaupt nicht haben! Na miłość boską, jak im możemy wysłać kobiety lekarki, kiedy w całym cesarstwie w ogóle ich nie mamy!

Wyrachowane uwodzicielki

Gdyż jeśli w ówczesnej Bośni kobieta była pokryta szmatą, to w samej Austrii ona była... szmatą. Mówi się, że ten sarajewski przypadek stał się powodem, iż rząd wprowadził ustawę umożliwiającą kobietom studiowanie niektórych kierunków, a przede wszystkim medycyny. Do tej pory prawa kobiet w cesarstwie sprowadzały się do jednego: Były one rozrywką dla bohaterów i inkubatorami ministerstwa wojny, a o ich roli publicznej w społeczeństwie ledwie można było mówić. Dopiero w 1896 roku przyjęto ustawę zezwalającą dziewczętom uczęszczanie do gimnazjum, a rok...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3574

Spis treści
Zamów abonament