Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Instytut Spawalnictwa blisko przemysłu i Europy

17 października 2005 | Dodatek Rzeczpospolitej | HK
źródło: Nieznane

ROZMOWA Jan Pilarczyk Instytut Spawalnictwa blisko przemysłu i Europy Prof. dr hab. inż. Jan Pilarczyk, dyrektor Instytutu Spawalnictwa w Gliwicach (c) MTK Czy w warunkach niskich nakładów na naukę i równocześnie ostrej konkurencji rynkowej instytuty mają rację bytu?

Jan Pilarczyk : - To zależy od instytutu. Ustawa o jednostkach badawczo-rozwojowych z 1991 r. dała instytutom dużą samodzielność i swobodę działania, ale równocześnie narzuciła całkowite samofinansowanie i pełną odpowiedzialność za podejmowane decyzje. Odcięcie od środków budżetowych jednych osłabiło lub wyeliminowało z rynku, a innych zaktywizowało do działania.

W której grupie znalazł się instytut, którym pan profesor kieruje?

Na szczęście w tej drugiej. Jednak to szczęście wymagało wiele wysiłku i wytężonej pracy. Funkcję dyrektora instytutu objąłem w 1990 roku, czyli w okresie trudnym dla nas wszystkich.

Na czym polegał ten wysiłek?

Przede wszystkim na przystosowaniu instytutu do działania w warunkach wolnego rynku, a to oznaczało poszukiwanie nowych źródeł finansowania. Do tego potrzebna była zmiana systemu organizacyjnego, mentalności pracowników, likwidacja niedochodowych komórek, uzyskanie niezbędnych...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3664

Spis treści
Zamów abonament