Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czy i jak zreformować budżet

18 lipca 1995 | Ekonomia | MG

Unia Europejska

Czy i jak zreformować budżet

Budżet Unii Europejskiej, choć jego ramy uzgodnione w końcu 1992 r. mają obowiązywać do końca 1999 r. , znów zaczyna być przedmiotem ożywionych polemik, zwłaszcza że specjaliści straszą widmem "eksplozji" wspólnej kasy, jeśli Unia powiększy się o państwa Europy Środkowej i Wschodniej bez uprzedniej reformy swej polityki budżetowej. Zmiany przewidują w zasadzie wszyscy, ale inaczej widzą je państwa wpłacające do budżetu więcej niż zeń otrzymują, a inaczej te, dla których stanowi on źródło gotówki.

W dyskusji nad reformą budżetu uwaga koncentruje się na dwóch głównych pozycjach w wydatkach: Wspólnej Polityce Rolnej (CAP) i funduszach strukturalnych. Tegoroczny budżet ma się zamknąć sumą 80, 89 mld ECU (1 ECU to dziś 1, 3 USD) , z czego 38, 43 mld ECU (47, 5 proc. ) zdecydowano przeznaczyć na realizację CAP, 26, 64 mld ECU (32, 9 proc. ) na fundusze strukturalne mające pomóc uboższym regionom, dotkniętym bezrobociem lub innymi plagami, w nadrabianiu zaległości w stosunku do bogatszych części Unii.

5, 09 mld ECU (6, 3 proc. ) pójdzie na współpracę z krajami trzecimi i różne formy pomocy, takie jak PHARE (1, 11 mld, czyli 1, 37 proc. ), 4, 0 mld pochłoną wydatki administracyjne (5, 0 proc. ), a na wsparcie współpracy...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 533

Spis treści
Zamów abonament