Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wysokość zaliczki może się zmienić

14 sierpnia 2006 | Vademecum Rzeczpospolitej | AR
źródło: Nieznane

GDY DŁUŻNIK ALIMENTACYJNY NIEREGULARNIE PŁACI NA DZIECKO Wysokość zaliczki może się zmienić Uprawniony, który otrzyma pozytywną decyzję od gminy i zacznie pobierać zaliczki, musi się liczyć z tym, że prawo do nich może stracić oraz że ich wysokość może się zmienić (c) PAWEŁ GAŁKA

Chodzi przede wszystkim o dwie sytuacje: gdy dłużnik zaczyna płacić (choćby częściowo) i gdy sąd podwyższa alimenty. Spotkały się z tym samotne matki pobierające zaliczki w kończącym się okresie zasiłkowym.

Trzeba przy tym pamiętać, że zaliczki są rozliczane kwartalnie. Prawo do zaliczki gmina ustala na okres zasiłkowy, ale po każdym kwartale dokonuje rozliczenia, porównując wypłaconą zaliczkę z alimentami wyegzekwowanymi przez komornika. Wysokość zaliczki w następnym kwartale to różnica pomiędzy zasądzonymi alimentami albo ustawowymi limitami zaliczek (zależy, co jest wyższe) a wysokością wyegzekwowanych za ten kwartał alimentów (art. 10 ust. 7 i 8 ustawy).

GDY OJCIEC ZACZYNA PŁACIĆ

Jeśli samotna matka pobiera zaliczki, a w międzyczasie ojciec dziecka zacznie płacić alimenty, może to wpłynąć na prawo do zaliczki i jej wysokość. Istotne znaczenie ma to, czy chodzi o alimenty bieżące czy zaległe. To zaś wynika z zaświadczenia wystawianego przez komornika. Należy pamiętać, że przekazywane przez dłużnika kwoty zawsze zalicza się najpierw na poczet zaległości alimentacyjnych, a dopiero później na bieżące...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3915

Spis treści

Ludzie i zdarzenia

Zamów abonament