Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Sądy śmielej odwołują się do orzeczeń wspólnotowych

14 sierpnia 2006 | Prawo | DF
źródło: Nieznane

ROZWAŻANIA Zarzuty naruszenia prawa europejskiego pojawiają się najczęściej w sprawach podatkowych i celnych Sądy śmielej odwołują się do orzeczeń wspólnotowych prof. Janusz Trzciński, prezes Naczelnego Sądu Administracyjnego "Rz": Poprzednie rozważania dotyczyły pytań kierowanych przez sądy administracyjne do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości. Wypada jednak również wiedzieć, jak w tych sądach stosowane jest prawo Wspólnoty Europejskiej.

Janusz Trzciński: Sądy administracyjne nie mogą stosować przepisów prawa wspólnotowego do sytuacji faktycznych i prawnych, powstałych przed przystąpieniem Polski do UE. Powodowało to nieraz poważne dylematy, ponieważ wnoszący skargę po 1 maja 2004 r. niejednokrotnie domagali się zastosowania przepisów tego prawa i wykładni ETS. Kwestia ta pojawiła się np. w rozpoznawanej przez NSA sprawie dotyczącej korekty zadeklarowanej w zgłoszeniu celnym wartości celnej sprowadzanych leków. Dotyczyło to zresztą wielu firm farmaceutycznych. Zarówno jednak zgłoszenie celne, jak i decyzja korygująca zostały wydane przed 1 maja 2004 r. Wypowiadając się na temat możliwości zastosowania przepisów prawa unijnego do sytuacji faktycznych, zaistniałych przed akcesją, NSA powołał się na dwa orzeczenia ETS wskazujące wyjątkową jedynie możliwość zastosowania przepisów prawa europejskiego retroaktywnie. Istnieją też inne wyroki,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3915

Spis treści

Ludzie i zdarzenia

Zamów abonament