Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

BERNARD SZUMBORSKI

02 września 2006 | Polski oręż | BN

OSOBY DRAMATU BERNARD SZUMBORSKI

Pochodził z Moraw, był synem mincerza Królestwa Czeskiego Mikesza Divoczka z Cimburka. Był właścicielem Nowego Hradca i Szumperka na Morawach, jednym z najwybitniejszych dowódców w służbie zakonu krzyżackiego okresu wojny trzynastoletniej. W bitwie pod Chojnicami (1454) pobił liczniejsze wojska Kazimierza Jagiellończyka. Później zajął Chełmno,gdzie kazał poćwiartować sołtysa. Zdobył też inne miasta na Pomorzu i w ziemi chełmińskiej. Oparł mu się w 1458 roku Toruń. Był starostą Chełmna, komendantem Brodnicy i Starogrodu. Wszedł w ich posiadanie tytułem zastawu za niezapłacony przez zakon żołd.

Po zawarciu rozejmu z królem polskim w grudniu 1463 roku zatrzymał zamki i miasta i zarządzał nimi ażdo śmierci. Według przekazów był człowiekiem okrutnym, Chełmnem zaś władał tak, iż popadło w ruinę.

Zmarł 7 stycznia 1470 roku. Według Jana Długosza został otruty przez urodziwą chełmińską mieszczkę, która po podaniu zatrutego jadła dla pewności podpaliła basztę prochową, w której rezydował. Jego duch ponoć straszy do dziś na poddaszu tej baszty.

b.n.
Brak okładki

Wydanie: 3931

Spis treści

Wyślij SMS o treści

RP.ARCHIWUM na 7936

i wykup dostęp do pełnego Archiwum
na 120 minut (koszt: 9zł + VAT)

lub

Zamów abonament